Logo

Trial Results


TRIAL RESULTS 2018
November 2018
Obedience Trial 23rd November 2018
AM Rally O Trial 24th November 2018
Obedience Trial 24th November 2018
 
 
June 2018
AM Obedience Trial 2nd June 2018
PM Rally O Trial 2nd June 2018
Obedience Trial 3rd June 2018
RATG 3rd June 2018
 
JANUARY 2018
PM Obedience Trial 19th January 2018
PM Rally O Trial 20th January 2018
   
 
TRIAL RESULTS 2017
 
November 2017
PM Obedience Trial 24th November 2017
AM Rally O Trial 25th November 2017
Obedience Trial 25th November 2017
   
 
June 2017
Obedience Trial 3rd June 2017
Obedience Trial 4th June 2017
Rally O Trial 3rd June 2017
RATG
 
January 2017
Obedience Trial 20th January 2017
Rally O Trial 21st January 2017
 
 
TRIAL RESULTS 2016
 
Obedience Trial 18th November 2016
Obedience Trial 19th November 2016
 
 
Obedience Trial 28th May 2016 AM
Rally O Trial 28th May 2016 PM
Obedience Trial 29th May 2016
RATG Trial 29th May 2016
 
Obedience Trial 15th January 2016
Rally O Trial 16th January 2016
 
TRIAL RESULTS 2015
 
Obedience Trial 20th November 2015
Obedience Trial 21st November 2015
 
Agility Trial 15 & 16 August 2015
 
Winter Obedience, Rally O and RATG Trial
Obedience Trial 30th May 2015
Rally O Trial 30th May 2015
Obedience Trial 31st May 2015
RATG Trial 31st May 2015
   
   
Obedience Trial 16th January 2015
Rally O Trial 17th January 2015
   
Trial Results - 2014

 

 

23rd November 2018  OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD JUDGE DR. NICOLE HANSBRO NSW      
1st GLENLOY HELL OF A STORY RN Border Collie Mrs C. Nossiter 91
2nd RONASHILL QUICKSTART CCD RN JD SPD Shetland Sheepdog Mr. A J De La Haye 89 
3rd N/Q      

CD   JUDGE MR. PETER EVANS  NSW

     
1st

BARAKAH COUNTRY LAD CCD

Cavalier King Charles Spaniel Mark Medz 194
2nd TENARDA MASTER MARINER CCD Chesapeake Bay Retriever E. Johnson 193
3rd MYDRM MERANGUE CCD RA Poodle (Standard)  Sharon Carroll 190

OPEN 1  JUDGE:  MR. RON PROBERT NSW

     
1st

KERODAN GRANT ME A WISH CDX       

Border Collie  Dr. Nicole Hansbro  196
2nd ALJUDAN ZETA FAME CCD RN RA CDX German Shepherd Mr. B. Gilhooly 192
3rd

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX

German Shepherd Nad Nahas    190

UD  JUDGE MR. LAWRIE KNAUTH QLD

     
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX    German Shepherd Dog Nad Nahas  189
2nd FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA   Border Collie Denise Reynolds 179
3rd N/Q      

UDX  JUDGE MR. PETER GOLDSTIEN NSW

     
1st O. GR. CH. KERODAN OOPSIM BLACK UDX DWDFI HTMI Border Collie Mrs. B. Spencer  198
2nd N/Q    
3rd N/Q    

24TH NOVEMBER 2018 AM RALLY OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

 

NOVICE   JUDGE MR. PHIL EVANS   NSW

     
1st GORAWENCLYDE TAFFY JONES CDX QND ORA NRD Welsh Springer Spaniel Mrs R J Adlam 98
2nd KELLY CCD CD CDX Associate Register  G. Rowell 97
3rd

ISHTDA THE MIGHTY MIA

Rottweiler Janice Abbott 97
ADVANCE A  JUDGE MR. RON PROBERT  NSW      
1st THUNDERBOLT SCANDAL CDX RN German Shepherd Dog Mrs. E Kay 96
2nd CH CRUISENIF TAKE TO THE LIMIT CCD RN Weimaraner Ms Janice Davies   93
3rd HARVIGOLD WILD FIRE RN Golden Retriever V & D Harris 92

ADVANCE B        JUDGE MR. RON PROBERT  NSW

     
1st FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA Border Collie Denise Reynolds 100
2nd MYDRM MERANGUE CCD RA  Poodle (Standard) Sharon Carroll 95
3rd

GLENLOY PLAY WITH TH DEVIL CDX RA

Border Collie Denise Reynolds      94

EXCELLENT A      JUDGE:  MRS. VEENI CRAIG NSW

   
1st ALJUDAN ZETA FAME CCD RN RA CDX German Shepherd Dog Mr. B. Gilhooly 98
2nd Ch. SOLASDAS SCARLETT BUBBLES CD RA Irish Setter J. Dowling 92
3rd

WAMINDA DOUBLE MATINEE UD RA

Border Collie Wendy Nichols      90

EXCELLENT B      JUDGE:  MRS. VEENIE CRAIG  NSW

   
1st FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA  Border Collie Denise Reynolds  99
2nd GLENLOY PLAY WITH TH DEVIL CDX RA Border Collie Denise Reynolds 98
3rd

CH. SILVERSUISE DRAGONS SERENITY (AI) RE JC ETWPD HTM.S 

White Swiss Shepherd Dog R & M Herba / C  & S Harris / Ms H Scott  90

MASTERS   JUDGE  MR. LAWRIE KNAUTH QLD

     
1st BEDIE CD RM JDM2 JDO2 ADX GD SD SPD    Associate Register Rachel Cairns 92
2nd FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA Border Collie Denise Reynolds 92
3rd

 BLUEBREEZE SPIRIT OF PROGRESS CDX  RE NRA ORA       

Golden Retriever B. Johnson 88
24th November 2018  OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD         JUDGE MRS Veeni CRAIG   NSW

     
1st JUKERAN SPLASH OF RAIN   Golden Retriever B. Johnson      99
2nd MYFLAIR HOOKED ON ME    Poodle (Miniature)    H. Grice   97
3rd

GLENLOY HELL OF A STORY RN

Border Collie   C. Nossiter    96

CD   JUDGE DR. NICOLE HANSBRO NSW

     
1st RIVERMAID MACUMBA CCD  RA  SPD  Border Collie  Sue Bradbury  193
2nd LAITIERFERME MOLLY   Border Collie Helen Museth  192
3rd

MYDRM MERANGUE CCD RA 

Poodle (Standard)                     Sharon Carroll   178

OPEN JUDGE:  MRS. SUE HUTCHINS   NSW

     
1st O GR CH SINGHA GREY MIST UDX   German Shepherd Nad Nahas   199
2nd BLAUSTEIN GUNNER Belgian Shepherd (Malinois) Aaron Grills  193
3rd

CH DYKINTA WILD TURKEY CD RE        

Australian Shepherd   B. McKittrick  182

UD    JUDGE MR. RON PROBERT

     
1st GLENLOY PLAY WITH TH DEVIL CDX RA     Border Collie Denise Reynolds   190
2nd CH. HARTWYN ROYAL ZULU UD RE HIC    Old English Sheepdog P. Hartwell   188
3rd

N/Q

     

UDX    JUDGE MR. LAWRIE KNAUTH QLD

     
1st N/Q      
2nd N/Q      
3rd N/Q      

 

 

 

2ND JUNE 2018  AM OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD JUDGE Ms. Patricia OHM    NSW      
1st AZPROUDAZ PRIDE OF THE ANZACS Australian Shepherd  J. Hurt 96
2nd N/Q         
3rd N/Q      

CD   JUDGE MRS. Veeni CRAIG NSW

     
1st

BARAKAH COUNTRY LAD CCD

Cavailer King Charles Spaniel Mark Medz   195
2nd N/Q      
3rd N/Q      

OPEN 1  JUDGE:  Ms Mandy CHOICE NSW

     
1st

FETCHPOINT CHASE THE WAVES CCD CD RN

Golden Retriever Mrs. J Johnson
& Miss S. Stephens 
190
2nd

THUNDERBOLT SCANDAL CD

German Shepherd Mrs. E. Kay 185
3rd

CH RIFTINTIME BOHEMIAN RHAPSODY CD RE NRA

Labrador Retriever Anne Walkington 180

OPEN 2    JUDGE MRS. Lorna PIPER VIC

     
1st

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX 

German Shepherd Nad Nahas 193
2nd

FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA 

Border Collie Denise Reynolds 193
3rd

GORAWENCLYDE TAFFY JONES CD QND ORA CDX

Welsh Springer Spaniel Mrs. R.J. Adlam 175

UD    JUDGE MS Sheryl PRETTY VIC

     
1st

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX

German Shepherd Nad Nahas 180
2nd N/Q      
3rd N/Q      

UDX    JUDGE MR Terry GRIFFIN ACT

     
1st

O GR CH RAMORRA MONTGOMMERY UDX  

German Shepherd Nad Nahas 194
2nd

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX

German Shepherd Nad Nahas 192
3rd

O CH RO CH PRANKSTA LADY MIA UD RAE ET     

Staffordshire Bull Terrier Mandy Choice 188
2ND JUNE 2018 PM RALLY OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

NOVICE   JUDGE MRS. Veeni CRAIG    NSW

     
1st

LIONSFIELD LORD ALBERT ATTWELL CCD NRA 

Golden Retriever Ms Karla Lemmert 97
2nd WAMINDA LITTLE GEM Border Collie L. Smithers 94
3rd

JAHSCAL PEPPER 

German Shepherd D & R Vitullo 89
ADVANCE A        JUDGE Miss Patricia OHM  NSW      
1st

GLENLOY HELL OF A STORY RN

Border Collie Mrs C. Nossiter 88
2nd

BURRENJUP SHE DAISY CCD RN

Australian Cattle Dog Ms. S. Feltham 86
3rd N/Q      

ADVANCE B        JUDGE Miss Patricia OHM  NSW

     
1st CH. GUNDERRAKO SECRET CCD RA Labrador Retriever Miss A. Williams 98
2nd

Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CD RE NRA   

Labrador Retriever Anne Walkington 83
3rd No Entry      

EXCELLENT A      JUDGE:  MS. Mandy CHOICE  NSW

     
1st

CH GUNDERRAKO SECRET CCD RA

Labrador Retriever Miss A. Williams 92
2nd

FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA

Border Collie    Denise Reynolds 91
3rd

GLENLOY PLAY WITH TH DEVIL CDX RA 

Border Collie Denise Reynolds 83

EXCELLENT B      JUDGE:  MS. Mandy CHOICE  NSW

     
1st

Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CD RE NRA

Labrador Retriever   Anne Walkington   83
2nd No Entry      
3rd No Entry      

MASTERS    JUDGE  MS.  Sheryl PRETTY VIC

     
1st

QUIS CDX RAE RM

Associate Register Mrs. V. Day 96
2nd SHALA CDX RM German Shepherd Mr. E. Kay 96
3rd

FIRDRAK LIL ANDY CD RM SPD

Schnauzer (Miniature) Mrs. S. Powell  94
3RD JUNE 2018  OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD         JUDGE MRS Veeni CRAIG   NSW

     
1st

GLENLOY HELL OF A STORY RN

Border Collie Mrs. C. Nossiter 96
2nd N/Q      
3rd N/Q      

CD          JUDGE MISS Patricia OHM NSW

     
1st

BLAUSTEIN SECRET CCD RA 

Belgian Shepherd (Malinois) Aaron Grills 196
2nd

BARAKAH COUNTRY LAD CCD

Cavailer King Charles Spaniel    Mark Medz 187
3rd

TASHI

Associate Register Lucy Karbowiak 186

OPEN 1 JUDGE:  MRS Lorna PIPER  VIC

     
1st

THUNDERBOLT SCANDAL CD 

German Shepherd Mrs. E. Kay 192
2nd

FIRDRAK LIL ANDY CD RM SPD  

Schnauzer (Miniature)  Mrs. S. Powell   180
3rd N/Q      

OPEN 2 JUDGE:  MR. Terry GRIFFIN ACT

     
1st

FARLEIGHSTUD GERDA CDX RA

Border Collie     Denise Reynolds  194
2nd

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX  

German Shepherd Nad Nahas 194
3rd

SINGHA IMMORTAL ARIA CD RN                              

German Shepherd  Chris Gray 180

UD    JUDGE MS Maryanne FAZEKAS  NSW

     
1st N/Q      
2nd N/Q      
3rd N/Q      

UDX    JUDGE MS Sheryl PRETTY   VIC

     
1st N/Q      
2nd N/Q      
3rd N/Q      

RATG NOVICE    JUDGE MR Ray TEMPLE  NSW top

     
1st

HARVIGOLD WILD FIRE RN        

Golden Retriever D & V Harris  83
2nd

JUKERAN SPLASH OF RAIN  

Golden Retriever B. Johnson 82
3rd N/Q      

RATG OPEN   JUDGE MR Ray TEMPLE  NSW

     
1st

RELOAD MISTY RAIN NRA ORA

German Shorthaired Pointer Mick Allen 95
2nd

TRIGOLDEN HIGHLAND DANCER NRD ORA

Golden Retriever      Miss L.A. Elliott 92
3rd CH. GRAEBROOK WITCHCRAFT NRA  Hungarian Vizsla  M. Taylor 91

 

 

19th January 2018 - PM OBEDIENCE TRIAL RESULTS top

CCD JUDGE. Dr Nicole Hansbro (NSW)    
1st

CHELLOWDEEN LUKEN

German Shepherd Dog                       Mr. J.R Ryan  90
2nd BURRENJUP SHE DAISY RN                                               Australian Cattle Dog Sandra Feltham  85
3rd N/Q      
CD JUDGE. MRS. Joan Stewart    
1st

TOBENLEE C IM YR HONEY RN

Brittany Kerry Rogers   197
2nd

CH. BABANGA MAKE MY DAY CCD

German Shepherd Dog Miss K York &
Mr P Asquith & Mr P & Mrs K York  
184
3rd

FETCHPOINT CHASE THE WAVES CCD

Golden Retriever Mrs. J Johnson & Miss S. Stephens  182
OPEN 1 JUDGE. Mrs Suzanne Hutchins    
1st HAVIGOLD BREAKING DAWN CDX Golden Retriever Alfreda O'Brien   199
2nd O GR CH SINGHA GREY MIST UDX German Shepherd Nad Nahas 196
3rd KADIE CD RAE Associate Register  Shanelle Corben 195
UD JUDGE. Mr Darryl Turley (NSW)    
1st

O GR CH SINGHA GREY MIST UDX 

German Shepherd Nad Nahas  176
2nd N/Q    
3rd N/Q    
UDX JUDGE. Ms Deidree Anderson (NSW)    
1st O GR CH RAMORRA MONTGOMMERY UDX German Shepherd Nad Nahas  186
2nd N/Q      
3rd N/Q    
 

NEWCASTLE ALL BREEDS DOG TRAINING CLUB INC - 20th January 2018 - PM - RALLY O TRIAL RESULTS top

NOVICE JUDGE Miss. Mandy Choice    NSW    
1st GLENLOY PLAY WITH TH DEVIL                             Border Collie    Denise Reynolds  98
2nd SCOUT CD DWDF S FSI  Miniature Australian Shepherd Lynnette Walsh   97
3rd

FETCHPOINT CHASE THE WAVES CCD

Golden Retriever Mrs. J Johnson &
Miss S. Stephens
97
ADVANCE A JUDGE. Miss Joan Stewart  NSW    
1st

CH. SILVERSUISE DRAGONS SERENITY (AI) RN JC

White Swiss Shepherd Dog  R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott 96
2nd

CH. BABANGA MAKE MY DAY CCD 

German Shepherd Dog  Miss K York &
Mr P Asquith & Mr P & Mrs K York
90
3rd N/Q      
ADVANCE B JUDGE. Miss Joan Stewart  NSW    
1st TOBENLEE C IM YR HONEY RN Brittany Kerry Rogers 100
2nd CH. GUNDERRAKO SECRET RA                                                          Labrador Retriever Miss A Williams   99
3rd CH. DYKINTA WILD TURKEY CD Australian Shepherd Mrs. B. McKittrick  96
EXCELLENT A JUDGE. Miss Joan Stewart NSW    
1st

CH. DYKINTA WILD TURKEY CD RA

Australian Shepherd  Mrs. B. McKittrick 93
2nd

CH. GUNDERRAKO SECRET RA 

Labrador Retriever Miss A. Williams 83
3rd N/Q    
EXCELLENT B JUDGE. Miss Joan Stewart NSW    
1st

KADIE  CD RAE

Associate Register Shanelle Corben  98
2nd ROZATE KHE SAN CD RA RE CDX Australian Shepherd Miss L. Rowling 80
3rd N/Q      
MASTERS JUDGE MS DEIDREE ANDERSON NSW
1st KADIE  CD RAE Associate Register Shanelle Corben 91
2nd GLENLOY TIGERS TAPESTRY UD  RAE ADX JDX GD DWDF.N HTM.I SPD SD   Border Collie Mr. D & Mrs J Turley 90
3rd O.CH BOBBIE UD RE HT PT  Associate Register  Kathy Brothers 85